pondělí 5. prosince 2011

Epcos vs. Bonar 2011-09-17

Bylo sedmnáctého září... Od rána den, jako každý jiný. Na světě se dělo mnoho věcí. U Taj Mahalu vybuchla bomba (mimo jiné další bomby ten den). Kara Kennedyová zemřela na infarkt.  Hugo Chavez podstoupil další chemoterapii. Řecko odsunulo řešení finanční krize. Lionel Messi dal hattrick (zase). A svět objevil nového superhrdinu.

Sluneční paprsky poledního slunce se prodíraly větvemi stromů a dopadaly na opálené šíje mladých, statných mužů čekajících na sportovní zápolení se spřátelenou firmou Bonar. Byly vysláni, aby reprezentovali firmu, ve které už nějaký čas tráví třetinu svého života (někteří i déle). Aby reprezentovali svého chlebodárce. Aby po vítězném tažení vyvěsili svůj prapor co nejvýše. Před více než dvěma tisíci let by se jim říkalo gladiátoři a bojovali by o svůj život. Museli by prolít krev svého soupeře, aby sami přežili. Nevyhnutelné. Kruté. Zábavné? Těžko. Nesmyslné? Rozhodně. O dva tisíce let později. Princip je víceméně stejný. Je nezbytné soupeře porazit. Někdo musí prohrát. V těch "civilizovanějších" sportech se již neprolévá krev. Ale "zábavné" jsou stejně.

Naši novodobí gladiátoři byli připraveni vstoupit do arény, která měla určit jejich osud. Ale kdosi je předběhl. Z oploceného hřiště se ozývala píšťalka a na umělém trávníku se prohánělo několik mladých mužů. Byli snad ještě statnější než naši hrdinové, jejich obličeje byly líté zapálením a agresivitou, dresy praskaly pod tlakem pumpujících svalů. Došlo k organizačnímu omylu a schylovalo se k potupnému a trapnému opuštění bojiště bez boje. Naši hrdinové byli připraveni odejít i bez sehraného utkání. Přesila uvnitř arény byla nesrovnatelná.  Nebylo žádné východisko. Nebyla žádná síla, která by dokázala během několika minut dostat pětadvacet silných, mladých mužů ze hřiště. Jak hluboce se mýlili. Ze stínu nejbližšího stromu se odlepila postava, která se do té doby pouze ramenem opírala o hrubou kůru stromu.

"Neakceptuje se!" Procedil muž mezi zuby. Jeho oči přejížděly ze strany na stranu nad obroučkou černých brýlí. Podzimní vánek pročesával prošedivělé skráně, které dodávaly na vážnosti tváři, v níž byl vepsán příběh těžkého života. Dvoudenní vousy přibrušovaly již tak ostře řezané rysy ošlehané tváře. Svaly na krku hrály v neznámém rytmu. Tělo sportovce obepínal elastický cyklistický dres a lesklé elastické kalhoty. Hranaté tvary dávaly tušit neobvykle vypracovanou muskulaturu ukrytou pod umělým vláknem. Cyklistické rukavice s ustřiženými prsty byly ležérně rozepnuté. "Máme zaplaceno, musejí odejít!" Sveřepou chůzí se vydal směrem ke hřišti. Nemohl si nevšimnout obdivných pohledů, provázejících jeho průchod skupinou mladíků, kteří se nyní cítili morálně nezralí a charakterově nevycválaní. Jeden z nich se dokonce neudržel a fascinovaně a bezděky pohladil mužovo pevné rameno. Mladíci si vyměnili nesměle tázavé pohledy. Takovou reakci od muže nečekali. Spíš pár omluvných a vševysvětlujících vět ale takto rázné řešení z nich nečekal nikdo. Mezitím muž prošel jejich skupinkou, minul omdlévající a vzdychající ženy, které neunesly tíhu situace a vešel jednokřídlou brankou na hřiště.

Vzduch byl náhle jiskřivý a hutný. Z neznámého zdroje se vzduchem nesly táhlé tóny harmoniky. Umělá tráva pod jistými kroky ulehala a vydávala šustivý zvuk. Ptáci přestali zpívat. Muž si nenuceně zapnul rukavice. Jeho neochvějná chůze upoutala pozornost několika hrajících mladých mužů. Jejich pozornost se už ke hře neměla nikdy vrátit. Muž se zastavil před lavičkou, na které seděli zřejmě zodpovědní lidé. "Okamžitě odejděte." Zasyčel muž výhružně. "A ty si jako kdo, frajere?" odpověděla lavička. "Vystřel vocaď, nebo ti to sexy triko vomotám kolem krku, abdužaparove!" Hlasitý smích upoutal pozornost hrajících mužů, kteří nechali zápas zápasem a obestoupili muže. „Neakceptuje se!“ Odvětil neústupným polohlasem muž. „Puste mě na něj. Já toho smrada srovnám.“ Ze zadních řad se začal protlačovat muž, který o hlavu převyšoval i ty nejvyšší jedince. „Neblázni Karle, ten ti za to nestojí.“ Snažil se někdo situaci ještě zachránit. Ale to už Karel stál naproti muži. Byl o dvě hlavy větší. Ramena měl přes celý obzor, takže náš nebojácný hrdina neviděl nic jiného než Karlova ramena. A jeho brunátný obličej.

Na okamžik zmizel svět kolem. Zůstaly pouze dva pohledy uprostřed matrixu, které se střetly v lítém psychologickém souboji. Pro přítomné to byl zlomek vteřiny ale oba soupeři tento mihotavý okamžik vnímali jako celé století. V divokém víru se kolem jejich pohledů zmítaly šílené myšlenky a představy, které jim jako ten nejkrutější režisér přehrával rozum řízený jejich obrovským EGEM. Muž zvažoval pro a proti případného útoku ale nezapomínal ani na obranu. Připravoval se na všemožné situace, které by jej mohly překvapit. Navíc si hlídal své tělesné projevy. Slabost v kolenou či třes rukou by jej v této situaci znevýhodnily. Nechtěl být diskvalifikován. Musel si být jistý svým vzezřením. Musel si být jistý sv… PLESK!

Muži na tváři přistála obrovská Karlova dlaň. Zvuk úderu připomínal zvuk kilogramu vepřového masa, které někdo z výšky hodí na špalek. Náš hrdina proletěl skrze hradbu těl. Dokázal udržet rovnováhu tak tak, že nespadl na zem. „Vem si s sebou tu tvoji partu buzíků a vypadněte vocaď, nebo ti našiju druhou,“ pronesl Karel, otočil se k muži zády a považoval věc za vyřízenou. „Neakceptuje se,“ ozvalo se ze směru, kde před zlomkem vteřiny stál náš hrdina. Nyní stál naproti Karlovi. Nikdo nedokázal postřehnout pohyb, kterým se muž přemístil. „Vy odejdete!“ Sykl temně a kolem dvojice se zvedl oblak umělé trávy a černých kousků gumy. Všem přihlížejícím spadla čelist v jednotícím mlaskavém zvuku. Něco takového nikdo nečekal. Rváčská bouře po chvíli ustala. Muži stáli naproti sobě. Karel těžce oddechoval. „S tímhle já nechci mít nic společnýho.“ Hlesl zlomeným hlasem neznatelně a spěšně začal sbírat své věci. Jeho kolegové ho napodobili a během minuty bylo hřiště prázdné. Muž si upravil dres pod nímž na chvíli zasvítil modrý trikot, červené slipy a žlutý pásek, rozvolnil rukavice bez prstů a chopil se fotoaparátu…  

Po této události se na hřišti již nic zajímavého nestalo. Tým v tyrkysových dresech sehrál fotbalové utkání s hráči spřátelené firmy BONAR. Výsledek není v tomto ohledu vůbec důležitý, protože mladíci v modrém nemohli právě skončenou událost dostat dlouho z hlavy. Tento článek toho budiž důkazem, neboť jeho autor má onen dramatický výjev před očima dodnes.

Pokud odhlédneme od této události, bylo by nefér nezmínit velmi srdečnou a přátelskou atmosféru, ve které se fotbalové utkání odehrálo. Hráčům EPCOSu s.r.o. přišlo až nemístné střílet branky do sítě kamarádského BONARu což bylo beze slova ihned schváleno. Správnost takového rozhodnutí byla potvrzena následným přesunem do sídla firmy BONAR, kde došlo k prohlídce výrobní budovy. Zájemci kladli natolik všetečné dotazy, že prohlídka záhy končila za prohýbajícím se stolem a po každé další otázce jim byl vložen do nenasytných úst vynikající smažený řízek následován dokonale vychuceným bramborovým salátem a dalšími laskominami jak pevného tak tekutého skupenství. Touto cestou bych chtěl jménem zúčastněného týmu EPCOS ještě jednou firmě BONAR poděkovat za příjemně strávené odpoledne a večer kvůli kterému hráči EPCOSu opět rádi prohrají. 

Co dodat. Snad jen, že podobné a(tra)kce by se mohly opakovat a to zejména pod organizační hlavičkou firmy EPCOS s.r.o., neboť co dělá firmu firmou? Hala? Stroje? Kdo byl toho dne přítomen, tomu bylo jasné, že firmu firmou dělají pracovníci. A firma BONAR je důkazem, že se dá uspět na trhu i se spokojenými pracovníky. Netřeba nikoho vykořisťovat, netřeba se k pracovní síle stavět jako k fluktující a kdykoliv nahraditelné komoditě. Lidé dělají firmu. A podle toho je potřeba se k nim chovat. A pokud to někdo stále ještě nechápe, doporučuji navštívit firmu BONAR a přeptat se tam na pár věcí.

Tento „zápis“, fotky z utkání a mnohem více naleznete na sportepcos.blogspot.com